Odkazování na zdroje

Alternativní způsoby jsou akceptovány, pokud jsou používány správně.

Doporučen je tzv. harvardský způsob odkazování, tj. odkazování ve formě zkrácených citací uvedených v závorkách přímo v textu. Tečka ukončující větu následuje vždy až po odkazu.

Příklad:

  • „Také dnešní teorie světového kapitalistického systému, přestože kladou důraz na jeho neúprosné pronikání do jiných společností a jejich nemilosrdné podrobování, činí z národní identity klíčový výsledek těchto kulturních střetů a vidí v nich základ odporu vůči západnímu imperialismu“ (Grew 2003: 206–207).

Namísto kulatých závorek je možné použít hranaté závorky (pouze pro závorky, v nichž jsou uvedeny odkazy, ostatní závorky musí být kulaté). Hranatou závorku lze do textu vložit současným stiskem klávesy ALT a napsáním čísla 091 na numerické klávesnici, pro ukončovací hranatou závorku je třeba podržet klávesu ALT a napsat číslo 093 na numerické klávesnici. I v tomto případě je třeba zachovat jednotný formát odkazovacího systému v práci – v práci se smí vyskytovat pouze jeden typ odkazovacích závorek (buď pouze kulaté nebo pouze hranaté). Použití hranatých závorek pro odkazování v textu je sice pracnější, nicméně jednoznačně oddělí závorky odkazovací od závorek s jiným obsahem. Tento způsob odkazování na zdroje v textu je rozšířen např. v dílech z oboru sociologie.

Příklad:

  • „Také dnešní teorie světového kapitalistického systému, přestože kladou důraz na jeho neúprosné pronikání do jiných společností a jejich nemilosrdné podrobování, činí z národní identity klíčový výsledek těchto kulturních střetů a vidí v nich základ odporu vůči západnímu imperialismu“ [Grew 2003: 206–207].

Knihy, kapitoly ze sborníků a kolektivních monografií, články v odborných časopisech, články v periodickém tisku s uvedeným autorem, disertační, diplomové a bakalářské práce

(Příjmení autora knihy/kapitoly/článku Rok vydání: Číslo strany / rozsah stran)

Pokud se odkazované údaje nacházejí na několika stranách, uvádí se rozsah stran za použití pomlčky bez mezer (při psaní interpunkce je třeba rozlišovat pomlčku [–] a spojovník[-]). Pro vložení pomlčky přidržte klávesu ALT a na numerické klávesnici zadejte 0150.

Pokud je určitý převzatý argument hlavní pointou textu, ze kterého argument přebíráme, či se v textu vyskytuje na několika místech a není tudíž možné ho přesně lokalizovat odkazem na příslušnou stranu, napíšeme místo čísla strany „passim“ (tj. porůznu).

Příklady:

  • (Nálevka 2000: 115)
  • (Fink-Hafner 2007: 5–9)
  • (Kollerová 2007: passim)

Pokud je na jednom místě třeba odkázat na více zdrojů zároveň, oddělí se jednotlivé odkazy v závorce středníkem.

Příklad:

  • (Nálevka 2000: 115; Skřivan 1999: 86)

Pokud by se v seznamu literatury objevilo více děl se stejným příjmením autora a rokem vydání, rozliší se pomocí písmenného indexu uvedeného za rokem vydání.

Příklad:

  • (Nálevka 2000a: 115)

Články v periodickém tisku bez uvedeného autora

V tomto případě umístíme do závorky název periodika spolu s rokem vydání díla a číslem strany / rozsahem stran.

(Název periodika Rok vydání: Číslo strany / rozsah stran)

Příklad:

  • (Lidové noviny 2009: 3)

Internetové zdroje

Pokud známe autora, odkaz je stejný jako v případě knihy. V případě, že dokument není stránkován, údaj o čísle strany vynecháme.

(Příjmení autora Rok vytvoření: Číslo strany / rozsah stran)

Příklady:

  • (Novák 2001: 13–15)
  • (Long 2006)

V případě, že autor textu zveřejněného na internetu není znám, je třeba uvést v odkazu název zodpovědné korporace (či provozovatele stránky, popř. název stránky). V případě, že text je stránkován, připojíme číslo či rozsah stran.

(Název zodpovědné korporace Rok zveřejnění: Číslo strany / rozsah stran)

Příklady:

  • (OSN 2008)
  • (Inter-Parliamentary Union 2012)
  • (Zelení nedatováno)

Právní předpisy

V závorce v textu se uvede označení a číslo právního předpisu a konkrétní část předpisu, na kterou je odkazováno. Důležité je, aby se i v tomto případě text uvedený v závorce shodoval se začátkem bibliografického údaje uvedeného v textu. Jen tak je možné podle odkazu v textu dohledat kompletní bibliografickou citaci v seznamu pramenů a literatury.

(Označení a číslo právního předpisu, Příslušný paragraf / článek / rozsah paragrafů / rozsah článků)

Příklad:

  • (Ústavní zákon č. 1/1993: čl. 26)

Ústně sdělené údaje

V závorce v textu se uvede příjmení mluvčího a datum rozhovoru.

(Příjmení mluvčího Rok uskutečnění rozhovoru)

Příklad:

  • (Ženíšek 2011)